fbpx

Зв'язатися з нами

Як позичити гроші, щоб вам їх повернули?

Як позичити гроші, щоб вам їх повернули?

В житті трапляються моменти, коли у ваших знайомих  не вистачає грошей до заробітної плати чи вартісної покупки, і вони звертаються до вас за допомогою. Час іде, ваш знайомий змінює машину, подорожує за кордон, а борг не повертає.

У цій статті ми розповімо вам, як позичити гроші, щоб вам їх повернули.

Позичати можна гроші чи будь-які речі, які можна виміряти кількісно, і найголовніше, щоб повернули таку річ.

Позичати та отримувати гроші і речі в позику можуть як фізичні особи (громадяни, іноземці та ін.), так і юридичні особи (фірми, підприємства і товариства та ін.).

Права і обов’язки у обох сторін виникають тільки після передання грошей чи майна позичальнику, тобто, якщо ви домовились, що позичальник дасть вам кошти, але він їх так і не передав фактично, то він не зобов’язаний вам їх надати, якщо передумав.

Договір позики може укладатись як усно, так і письмово. Наша порада, завжди укладайте письмовий договір, так ви точно будете впевнені, що кошти вам повернуть. Законодавство зобовязує, укладати договір у письмовій формі:

Якщо стороною у договорі є юридична особа (фірми, підприємства і товариства та ін.) незалежно від суми; між фізичними особами (громадяни, іноземці та ін.) якщо сума позики більша ніж 170 грн, якщо сума позики менша ніж 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170 грн), то можливо укласти договір усно.  Обов’язково потрібно зафіксувати позику у письмовій формі, інакше, в жодному судді не можливо буде довести той факт, що ви позичили гроші, навіть якщо були свідки.

При укладанні договору позики, звертатись до нотаріуса не обов’язково, проте не заборонено, і ви можете звернутись до державного чи приватного нотаріуса, для засвідчення такого факту. Така послуга нотаріуса є платною. У державного нотаріуса, ви сплатите 1 % від суми позики, але не менше 17 грн, а у приватного, як домовитесь, але, зазвичай, не менше ніж у державного.

При укладанні договору позики потрібно звернути увагу на те, яка інформація повинна містись у ньому. У тексті договору позики потрібно зазначити:

  • то позичає і кому (ПІБ, дата народження, паспортні дані, місце прописки, індивідуальний податковий номер – для фізичних осіб. Назву, код ЄДРПОУ, місцезнаходження, рахунок у банку, на який повернути борг – для юридичних осіб);
  • що позичаєте (якщо це гроші, то краще прописати суму, якщо річ, то максимально її описати вартісно і кількісно);
  • термін «зобов’язується повернути» у якому місці та у який строк.
  • потрібно зафіксувати факт передачі грошей у борг, шляхом підписання акту прийому-передачі, або в самому договорі позики зазначити, що боржник отримав позичені гроші чи майно, і зобов’язується їх повернути.
  • якщо місце повернення в договорі не зазначено, то борг потрібно повернути за місце проживання (місцезнаходженням) того хто позичив.

Варто звернути увагу, що позичати і повертати кошти можливо тільки у гривнях. За домовленістю сторін може бути визначений грошовий еквівалент у іноземній валюті, у такому випадку сума, що підлягає сплаті, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок не встановлено договором або законом.

Якщо ви забули зазначити строк повернення позичений грошей чи майна, то борг повинен бути повернутий протягом 30 днів, як позичальник попросив вас повернути позику. Таку вимогу, радимо робити у письмовій формі, шляхом надсилання цінного листа з описом вкладень, через Укрпошту.

Коли боржник сплатив вам частину боргу чи весь борг, то потрібно видати йому розписку про те, що ви отримали такі кошти чи майно.

Договором позики можуть бути встановлені штрафні санкції, за не своєчасне повернення боргу. Якщо ви таких не прописали у самому договорі, то цивільним законодавством передбачена відповідальність за порушення строку повернення боргу – індекс інфляції і три відсотки річних за весь час прострочення.

Якщо боржник не повернув вам борг, то ви можете звернутись до суду за місцем проживання боржника, і стягнути борг за рішенням суду. Якщо ваш договір позики був засвідчений нотаріусом, то ви можете звернутись до нього ж для стягнення заборгованості, шляхом виконавчого напису нотаріуса.

 

Наша команда АО «Максимальний захист» допоможе вам скласти договір позики у рамках чинного законодавства. Якщо боржник не виконав своє зобов’язання перед вами, звертайтесь до нас, і ми складемо позовну заяву до суду і представимо ваші інтереси у суді.

Телефонуйте за номером телефону +38097 888 99 77 або пишіть на електронну пошту mzahyst.com.ua