fbpx

Зв'язатися з нами

Відшкодування шкоди завданої найманим працівником

Відшкодування шкоди завданої найманим працівником

У порядку цивільного судочинства за завдану шкоду неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особу можна притягнути до цивільної відповідальності і зобов’язати відшкодувати майнову шкоду, завдану майну чи особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи в повному обсязі особою, яка її завдала.

Цивільний кодекс України встановлює певні особливості щодо відшкодування майнової шкоди завданої найманим працівником. У цій статті ми розглянемо порядок відшкодування шкоди роботодавцем.

Відповідно до ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов’язків.  Особливістю цієї норми є те, що найманий працівник повинен бути у трудових відносинах з роботодавцем, їх відносини повинні бути оформлені у трудовий договір усний чи письмовий, але й цього не достатньо для настання відповідальності роботодавця. Такий найманий працівник, що вчинив дії, що призвели до завдання матеріальної шкоди, повинен був виконувати свої трудові обов’язки, відповідно до посадової інструкції чи трудового договору (контракту), чи інші дії що безпосередньо стосуються виконання трудових обов’язків. Тобто, якщо завдання шкоди трапилось не під час виконання трудових обов’язків, то роботодавець не нестиме відповідальності за свого працівника.

Дуже часто роботодавцям доводиться відшкодовувати шкоду завдану їхнім працівником джерелом підвищеної небезпеки, в тому числі транспортним засобом. Не лише автомобіль є джерелом підвищеної небезпеки, до нього можна віднести механізми та обладнання, використання, зберігання хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утримання диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.

Якщо транспортний засіб чи інше джерело підвищеної небезпеки, було викрадене, чи особа заволоділа ним неправомірно, то власник такого майна не несе відповідальності за заподіяну шкоду, якщо в суді не буде встановлена, що власник майна недбало ставився до нього. У такому випадку шкода буде відшкодовуватись спільно, у розмірі, встановленим рішенням суду на підставі обставин, що матимуть істотне значення.

Згідно з ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Отже, якщо водій, який під час виконання своїх трудових обов’язків у робочий час наніс шкоду третій особі, наприклад скоїв ДТП, то у такому разі відповідальність нестиме роботодавець (власник автомобіля), якщо не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого, що працівник у момент завдання шкоди не виконував трудові обов’язки, тощо.

Роботодавець, чий найманий працівник наніс шкоду під час виконання своїх трудових обов’язків,  може бути притягнений до відшкодування моральної шкоди у порядку статті 1167 Цивільного кодексу України за наявності вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Згідно з ч. 2 ст. 1167 ЦК України моральна шкода відшкодовується незалежно від вини якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки та в інших випадках, встановлених законом. Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.

Роботодавець протягом одного року з моменту виявлення заподіяння шкоди може звернутись до працівника у порядку регресу (право зворотної вимоги) у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

Матеріальна відповідальність понад середній місячний заробіток допускається лише у випадках, зазначених у законодавстві.

Випадки повної матеріальної відповідальності:

  • шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку;
  • шкоди завдано працівником, який був у нетверезому стані;
  • шкоди завдано не при виконанні трудових обов’язків;
  • та у інших випадках визначених Кодексом законів про працю України.

 

Звертайтесь до АО «Максимальний захист» за захистом своїх трудових і цивільних прав. Якщо ваш працівник скоїв ДТП на робочому автомобілі, чи завдав шкоди вашому майну чи майну третіх осіб, ми допоможемо сформувати відповідні юридичні документи для забезпечення захисту ваших прав. Звертайтесь на номером телефону +38097 888 99 77 Максим Герасько (керуючий партнер) або пишіть на електронну пошту mzahyst.com.ua.